ميزبان بلاگ

عمل انحراف بيني

وقتي كه حرف از جراحي بيني مي شود، تقريبا همه ي تصورات به سمت عمل زيبايي بيني مي رود. اما جراحي بيني كاربردهايي فراتر از زيبايي دارد و براي بهبود عملكرد بيني هم به كار مي رود. البته كه وظيفه ي اصلي بيني، تنفس است و تعهدي راجع به زيبايي صورت بر عهده ندارد و جراح بيني هم اين نكته را مي داند. در بعضي مواقع بيماران مشكلي با ظاهر بيني خود ندارند و خواستار عمل انحراف بيني بدون عمل زيبايي هستند در اين مقاله براي اينگونه بيماران توضيحات بيشتري ارائه مي دهيم.

انحراف بيني چيست؟

انحراف تيغه بيني يا به تعبير عام، انحراف بيني اختلالي است كه بر اثر جابجايي ديواره ي نازك بين دو سوراخ بيني به وجود مي آيد. به اين ديواره ي غضروفي، تيغه بيني يا سپتوم (septum) گفته مي شود كه حفره ي بيني را به دو قسمت چپ و راست تقسيم مي كند.

زماني كه تيغه بيني بيش از اندازه به يك سمت مايل و كج شود، يكي از سوراخ هاي بيني، بزرگتر از ديگري مي گردد. بسته به شدت اين انحراف، امكان رخداد گرفتگي بيني، كاهش جريان هوا و مشكلات تنفسي وجود دارد. سپتوم منحرف شده ي بيني همچنين ممكن است اختلال در تخليه بيني و در نتيجه، افزايش ميزان عفونت و آبريزش در پشت بيني را به دنبال داشته باشد.

ژنتيك و وراثت مي تواند دليل انحراف بيني باشد. و يا امكان دارد بيني شخص در دوره ي جنيني يا در طول پروسه ي زايمان بر اثر ضربه و جراحت انحراف پيدا كند كه احتمال اين موارد خيلي ضعيف است اما احتمال ضربه به بيني در دوره ي بزرگسالي بسيار بالا و متداول است.

جراحي تنها راه درمان انحراف بيني است. براي اين منظور، جراحي سپتوپلاستي به كار گرفته مي شود. اما بيشتر بيماران، عمل زيبايي بيني (رينوپلاستي) را نيز توامان با عمل انحراف بيني (سپتوپلاستي) انجام مي دهند كه به اين عمل سپتورينوپلاستي گفته مي شود.

جراحي سپتوپلاستي

 

سپتوپلاستي ( عمل انحراف بيني بدون عمل زيبايي ) نوعي از عمل بيني است كه به طور ويژه بر روي انحراف بيني كار كرده و از اين طريق، تنفس را بهبود مي بخشد. اگرچه انحراف جزئي بيني امري رايج است اما برخي افراد از گرفتگي  يك طرف بيني خود رنج مي برند و نمي توانند آنگونه كه بايد نفس بكشند. سپتوپلاستي مي تواند تيغه منحرف شده ي بيني را صاف و راه جريان هوا را براي تنفس راحت تر باز كند. سپتوپلاستي تغييري را در ظاهر بيني ايجاد نمي كند و هدف آن فقط بهبود عملكرد بيني است.

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۸:۱۹ توسط:netware موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :